امواج مغزی و 5 نوع آن چیست؟

بازدید: 2608 بازدید

مغز میلیاردها نورون دارد و هر نورون به هزاران نورون دیگر متصل می شود. ارتباط بین آنها از طریق جریان های الکتریکی کوچکی اتفاق می افتد که در امتداد نورون ها و در شبکه های عظیم مدارهای مغزی حرکت می کنند. وقتی همه این سلول های عصبی فعال می شوند ، پالس های الکتریکی تولید می کنند(موجی را که در یک مکان ورزشی در جمعیت موج می زند ، تجسم کنید) این فعالیت الکتریکی هماهنگ منجر به “موج مغزی” می شود.

امواج مغزی

هنگامی که بسیاری از سلولهای عصبی به طور همزمان به این روش تعامل می کنند ، این فعالیت به حدی قوی است که حتی در خارج از مغز نیز قابل تشخیص است. با قرار دادن الکترودها روی پوست سر ، می توان این فعالیت را تقویت ، تجزیه و تحلیل  کرد و به تصویر کشید. ابزار این کار الکتروانسفالوگرافی یا EEG است.

5 نوع اصلی فرکانس های امواج مغزی

 1. امواج آلفا
 2. امواج بتا
 3. امواج تتا            
 4. امواج دلتا
 5. امواج گاما

ذهن ما به‌صورت خودکار این امواج را وابسته به شرایط و حالات مختلف، تغییر می‌دهد.

هرکدام از این امواج ویژگی‌های مختص به خودشان را دارند که در ادامه توضیح می‌دهیم.

اما دلیل اینکه به این مبحث می‌پردازیم این است که با دانستن ویژگی آن‌ها می‌توانیم در مسیر رسیدن به موفقیت، از این ویژگی‌ها استفاده کنیم و سرعت پیشرفت خود را افزایش دهیم. شاید بپرسید چطوری؟

با ما همراه باشید تا از راز آن‌ها باخبر شوید.

امواج مغزی گاما

جالت گاما
 • فرکانس: 32 – 100 هرتز
 • حالت: افزایش درک ، یادگیری ، وظایف حل مسئله.

امواج گاما  به مغز شما کمک می کند تا نسبت به محیط اطراف خود آگاهی بیشتری داشته باشید و بهتر درک کنید. با استفاده از مراقبه نیز می توانید فعالیت گاما را افزایش دهید.امواج گاما و فعالیتشان پردازش ذهنی را تحت تاثیر قرار میدهند و کمک می کند تا به درک واقعیت برسید. امواج گاما نقش مهمی در مرحله REM خواب و حرکات سریع چشم در این مرحله بازی میکند.

امواج مغزی بتا

جالت بتا
 • فرکانس: 13 – 32 هرتز
 • حالت: هشدار ، هوشیاری هشدار طبیعی ، تفکر فعال.

مثلا:

 • مکالمه فعال.
 • تصمیم گیری.
 • حل یک مشکل.
 • تمرکز روی کاری.
 • یادگیری یک مفهوم جدید.

در طول شبانه‌روز بیشترین موج از امواج مغزی که با آن سروکار داریم «موج بتا» می‌باشد. در حالت بیداری کامل فرکانس امواج مغزی بین 13 تا 32 سیکل در ثانیه متغیر است که به آن «موج بتا» می‌گویند. در این حالت ضمیر خودآگاه کنترل مغز را بر عهده گرفته و ضمیر ناخودآگاه در دسترس نمی‌باشد و به کار خود مشغول است؛ اکنون‌که شما در حال مطالعه این مطلب هستید امواج مغزی شما روی این فرکانس قرار دارند. وقتی مغز روی این فرکانس قرار بگیرد معمولاً بر روی فعالیت‌های منطقی نیم‌کره سمت چپ مغز متمرکز می‌شویم.

اگر در حالت بیداری توجه و تمرکز شما بر روی موضوعی قرار بگیرد و غرق در آن بشوید، مغز به‌صورت خودکار امواج مغزی را تغییر می‌دهد و روی موج دیگری تنظیم می‌شود. وقتی توجه خود را از آن موضوع برمی‌دارید و به حالت عادی برمی‌گردید، مغز شما مجدداً امواج خود را تغییر داده و به فرکانس بتا بازمی‌گردد.

ترس، امید، خشم، شادی، خستگی، نگرانی، شادابی، استرس و … همگی در این فرکانس مغزی ملموس هستند. تمام داده‌هایی که وارد مغز می‌شود در حالت فرکانس بتا پردازش شده و در مغز جای می‌گیرند.

امواج مغزی آلفا

جالت آلفا
 • فرکانس: 8 – 13 هرتز
 • حالت: آرامش جسمی و روحی.

زمانی که چشمان خود را می‌بندید و در وضعیت آرامش کامل ذهنی، جسمی و روحی قرار می‌گیرید، امواج مغزی وارد فرکانس موج آلفا می‌شوند. فرکانس این موج نصف فرکانس امواج بیداری کامل یعنی حدوداً بین 8 تا 13 سیکل در ثانیه است.

بهترین زمان برای درک بهتر این امواج مغزی زمانی است که در حالت خواب‌وبیداری هستید. در هر بار خوابیدن این امواج را دو بار تجربه خواهید کرد؛ یک‌بار لحظاتی قبل از خواب و یک‌بار لحظاتی بعد از بیدار شدن. طول زمانی که مغز بر روی این فرکانس تنظیم می‌شود بسیار کوتاه و زودگذر است.

وضعیت آلفا دارای لذت بخش ترین و آرام ترین حالت بدنی انسان است که در آن وضعیت استرس کاهش می یابد و باعث افزایش آرامش می گردد.یکی از نکاتی که در کنترل ذهنتان باید به آن توجه کنید بردن بدن و ذهنتان در وضعیت آلفا است. می توانید از روش های هیپنوتیزم درمانی ، مراقبه، دعا و یا تمرکز بر روی خودتان این کار را انجام بدهید. با بستن چشمانتان و گوش دادن به یک موسیقی بی کلام و سفر در دنیای ذهن.

امواج مغزی تتا

جالت تتا
 • فرکانس: 4 – 8 هرتز
 • حالت: خلاقیت ، بینش ، رویاها ، کاهش هوشیاری.

در موج تتا فرکانس امواج مغزی به 3 تا 8 سیکل در ثانیه کاهش می‌یابد. اگر مدت‌زمانی که مغز بر روی وضعیت آلفا قرار دارد طولانی شود، برای رفتن به یک خواب آماده می‌شویم. در دقایق اولیه خواب، امواج مغز بر روی موج تتا قرار می‌گیرند.

این دامنه از موج در خیال بافی و خواب به وجود میاد. این  امواج باعث تجربه حالات احساسی عمیق و اولیه در ارتباط فرد می باشد. که باعث احساس ناب آرامش می شود. امواج تتا در زمینه های بهبود بینش و خلاقیت کاربرد دارد.

امواج مغزی دلتا

جالت دلتا
 • فرکانس: 0.5 – 4 هرتز
 • حالت: خواب و رویا.

این امواج که کندترین امواج مغزی انسان هستند، فرکانسشان زیر 4 سیکل در ثانیه است. با تغییر فرکانس مغز از موج تتا به موج دلتا ما وارد یک خواب عمیق می‌شویم؛ به‌عبارت‌دیگر می‌توان گفت خواب عمیق ما زمانی اتفاق می‌افتد که امواج مغزی بر روی موج دلتا قرار گیرند. در این حالت فعالیت ضمیر خودآگاه ما به صفر می‌رسد و ضمیر ناخودآگاه ما کنترل کامل بدن را به دست می‌گیرد.

در برخی از مراتب هیپنوتیزم (هیپنوتیزم بسیار عمیق) نیز می‌توان فرکانس مغزی را تا این حد پایین آورد و به ضمیر ناخودآگاه دسترسی پیدا کرد.

تولید میزان مناسبی از این موج به داشتن یک احساس خوب می انجامد و باعث سرحالی ما می شود. این امواج با بهبود بخشیدن به وضعیت استراحت و خواب شبانه ما ؛ کمک به ترشح هورون رشد نموده و در نتیجه باعث ریکاوری بدن مان می شود.

حالا با شناخت این نعمت و قدرت الهی که خداوند در اختیار ما قرار داده است میتوانیم از این قدرت در جهت بهبود زندگی خود استفاده کنیم.

شما میتوانید با استفاده از محصولات سایت تناسب ذهن در زمینه امواج مغزی و مدیتیشن ، ابزاری مفید برای رسیدن به موفقیت در اختیار داشته باشید.