پیام های پنهان یا سابلیمینال چیست

بازدید: 1476 بازدید

تحقیقات و مطالعات علمی در مورد پیام های سابلیمینال از زمانی که برای اولین بار پیام های پنهان در دهه 1950 میلادی به دست مردم شناخته شد تا به امروز به آرامی درحال بلوغ و کامل شدن است. در اینجا سعی میکنم تا روند این 60 سال تحقیق و آزمایش بر روی سابلیمینال ها را برای شما توضیح بدهم تا بتوانید از این دانش و ابزار عالی برای طی مسیر موفقیت خود استفاده کنید.

پیام های سابلیمینال بصورت سیگنال هایی در زیر آستانه مطلق ، ذهن هوشیار ما قرار میگیرند. کلمه “subliminal” در لغت به معنای “زیر آستانه” است.

اولین موردی که درباره این پیام ها باید بدانید این است که، بطور آگاهانه نمیتوانیم آنها را تشخیص دهیم، زیرا پیام ها و سیگنال هایی که وارد زیر آستانه مطلق ما میشوند، خارج از دسترس ذهن آگاه ما هستند.

مورد دوم اینکه سابلیمینال ها نمی توانند شما را وادار به کاری که نمیخواهید انجام دهید بکنند. برخی فکر میکنند این پیام ها انسان را وادار به انجام کار هایی که تمایل ندارد میکنند. در نهایت این شما هستید که انتخاب میکنید با ذهنی باز و با کمترین مقاومت تاثیرات پیام ها را بپذیرید یا مقاومت داشته باشید.

پیام های سابلیمینال چطور کار میکنند؟

ذهن ما از دو قسمت تشکیل شده است: خودآگاه و ناخودآگاه.

ضمیر ناخودآگاه
ضمیرناخودآگاه

ذهن آگاه چیست؟

ذهن آگاه به ما امکان انجام کارهای آگاهانه مانند : فکر کردن ، قضاوت کردن ، احساس و تجربه کردن را می دهد.

ضمیرناخودآگاه چیست؟

ضمیرناخودآگاه را بعنوان فضای عملکرد و ذخیره همه چیزهایی که در حال حاضر آگاهی شما روی آنها نیست، تصور کنید(مثلا همین اکنون درحال تنفس کردن به شکل ناخودآگاه بودید). ضمیرناخودآگاه، همه تجارب زندگی شما، خاطرات، باورها، مهارتها و چیزهایی که دیده اید را در بر دارد. همچنین کنترل بسیاری از عملکردهای ناخودآگاه بدن شما مانند تنفس، ضربان قلب، هضم، کنترل دما و غیره که از محدوده آگاهی شما خارج است نیز به ضمیرناخودآگاه شما باز میگردد.

آنچه واقعاً جذاب است این است که رفتار ناخودآگاه ما همیشه در حالت خلبان خودکار است. ضمیر ناخودآگاه ما در هنگام پردازش اطلاعات از ذهن آگاه  قدرتمندتر است. ضمیر ناخودآگاه قادر است  20000 bit اطلاعات را به طور همزمان پردازش کند ، در حالی که ذهن آگاه می تواند همزمان فقط با 5 تا 9 bit  اطلاعات کار کند. این یعی ضمیر ناخودآگاه ما حدود 2800 برابر ذهن آگاه ما قدرت دارد. ما میتوانیم از این پتانسیل عظیم ، برای خلق زندگی مان آن گونه که میخواهیم استفاده کنیم.

پیام های سابلیمینال مستقیم وارد ضمیر ناخودآگاه شده و طی فرایندی باعث ایجاد محرک هایی میشوند که نتیجه آن در رفتار و جسم شما نمایان میشود.

باتوجه به اینکه ضمیر ناخودآگاه محل باور ها و اعتقادات است و انتخاب ها و تصمیمات ما در زندگی بر اساس این باور ها و اعتقادات صورت میگیرد، با تغییر این باور ها، روش فکر، انتخاب ها و تصمیمات ما نیز تغییر میکند و تغییر این موارد نتیجه اش در دنیای ما نمایان میشود.

همانطور که دانشمندان گفته اند ما 37 ورودی حسی که در 7 دسته: بینایی، شنوایی، بویایی، لامسه، چشایی، تعادل و حرکت ، آگاهی از موقعیت بدن تقسیم میشوند، برای درک دنیای اطرافمان داریم. از این میان گروه بینایی بیشتربن تاثیر را بر ادراک ما دارند.

تا به امروز محقق ها تاثیر سابلیمینال ها را بروی دو حس بینایی و شنوایی تشخیص داده اند.

پیام های سابلیمینال تصویری

این پیام ها به گونه ای هستند که در تصاویر و فیلم ها به روش ماهرانه ای قرار میگیرند.

سابلیمینال ویدئو
سابلیمینال در انیمیشن باربی – به کمه ای که در دود تشکیل میشود توجه کنید
سابلیمینال تصویری
سابلیمینال در فیلم beethoven

پیام های سابلیمینال صوتی

این پیام ها که در سایت تناسب ذهن نیز وجود دارند، بگونه ای درست میشوند که پیام ها پایین تر از لایه های صوتی دیگر مانند موزیک و … کد گذاری و قرار میگیرد تا ذهن آگاه شنونده نتواند پیام ها تشخیص دهد ولی ضمیر ناخودآگاه آن ها را کامل دریافت میکند.

تاریخچه

در زیر تاریخچه ای از تحقیقات و مطالعات در مورد سابلیمینال ها ذکر میشود:

  • 1957 کتاب ” The Hidden Persuaders” نوشته ونس پاكارد. در این کتاب پرفروش ، پكارد روش های روانشناختی را كه تبلیغ كنندگان برای ایجاد انگیزه در مصرف كنندگان به كار می برند ، مورد بررسی قرار داد و مفهوم تاكتیك های سابلیمینال را در میان مردم رواج داد. این کتاب بیش از یک میلیون نسخه فروش داشته است.
  • در سال 1971 ، شرکتIn-Flight Motion Pictures ، در نیویورک تایمز اعلام کرد که تبلیغات بصورت سابلیمینال در فیلم هایی که به تمام خطوط هوایی اصلی توزیع می کند ، را انجام میدهد.
  • 1973 ، کتاب Subliminal Seduction توسط ویلسون برایان کی ، که در آن نویسنده گفته است تبلیغ کنندگان برای دستکاری در رفتار خرید ما ، تصاویر مخفی جنسی ، مرگ و جنایت را تعبیه می کنند.
  • در سال 1974 ، FCC با صدور اطلاعیه ای عمومی استفاده از سابلیمینال ها در تبلیغات را ممنوع کرد.
  • در سال 1981 ، برادران وارنر اعتراف كرد كه از تصویر ماسك مرگ بصورت سابلیمینال در فیلم سینمایی “جن گیر” استفاده شده است.
  • 1982 ، پخش موزیک در سوپر مارکت و رفتار مشتریان، Ronald E دریافت که ارتباطی بین  سرعت پخش موزیک با فروش وجود دارد. پخش موزیک ارام باعث افزایش فروش تا 38.2 درصد شد.
  • 2000 ، استفاده از کلمه “RATS” در تبلیغات انتخاباتی جورج بوش.
  • 2008 ، چگونه اپل باعث می شود شما متفاوت فکر کنید. در این آزمایش ، از 341 دانشجوی دانشگاه خواسته شد تا نمایشگری را که سابلیمینالی بروی آن نمایش داده میشود را ببینند، در طی این آزمایش آرم های اپل و IBM خیلی سریع چشمک زدند. در انتها مسائلی مطرح شد و از دانشجویان خواست شد تا راه حل ارائه دهند. افرادی که آرم اپل را دیده بودند ، می توانستند راه حل های خلاقانه تری نسبت به افرادی که آرم IBM را دیده بودند ، ارائه دهند.

نتیجه

بعد از مطالب بیان شده به این نتیجه میرسیم که پیام های پنهان  یا سابلیمینال ها وجود دارند چه ما باور کنیم یا باور نکنیم.

حال که این تکنیک وحود دارد و ماهم میتوانیم از آن به نفع خودمان استفاده کنیم بهتر است دست بکار شویم.

نکته آخر اینکه تمام این موارد مانند سابلیمینال، تابلو آرزوها و… ابزارهایی هستند برای کمک به پیشرفت شما و حرکت بسوی موفقیت، مهم تصمیم و تعهد شما برای تغییر زندگی تان است. وقتی قدم اول بردارین خدا شما را هدایت میکند به قدم های بعد و روش هایی که مسیر را برای شما راحت تر و لذت بخشتر میکند.